Mieszkańcy Wolina alarmują! Uważajcie na siebie i swoje zwierzęta! Wszystko przez żmije, które pojawiły się na plaży w Wolinie. Doświadczyła tego jedna z kobiet, której pies został ukąszony! – Yodek obecnie jest w śpiączce farmakologicznej z powodu niewyobrażalnego bólu. Uważajcie na siebie i najbliższych! – ostrzega kobieta.

Co robić w przypadku ukąszenia? Przede wszystkim należy zadbać, by poszkodowany jak najmniej się poruszał. Ruch przyśpiesza rozprzestrzenianie się trucizny w organizmie. Ukąszoną kończynę należy unieruchomić. Ranę zabezpieczyć jałowym opatrunkiem. Rannego trzeba ułożyć w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce. Nie wysysać rany ani nie rozcinać jej nożem. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych.

Pies kobiety po spotkaniu ze żmiją musiał zostać wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną

Jeśli osoba ukąszona traci świadomość, trzeba uważnie ją obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku. Jeżeli zajdzie potrzeba, należy rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.

Po dotarciu do placówki medycznej należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez żmiję – surowica musi być podana jak najszybciej. Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą może być śmiertelne dla osób starszych lub dzieci.