DSC09047

Silne wiatry oraz sztormowa pogoda uwidoczniły zalegający wrak XIX-wiecznego statku na plaży w Międzywodziu. – Sytuacja jest bardzo poważna, obiekt wymaga natychmiastowego zabezpieczenia i wydobycia inaczej ulegnie zniszczeniu – mówi archeolog Grzegorz Kurka.

DSC09041

Wrak ma ponad 27 metrów długości, siedem szerokości. Niestety silny sztorm uwidocznił nie tylko jego podstawę, ale przemieścił sam statek na przestrzeni kilkudziesięciu metrów.

DSC09068

Na plaży można natrafić na porozrzucane wręgi z żelaznymi nitami. Statek został zrobiony  najprawdopodobniej z drewna dębowego.

20161006_125911

Sprawa jest naprawdę poważna. O wraku poinformowałem Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Pani Ewa Stanecka poprosiła o przesłanie pisma wraz z pełną dokumentacją fotograficzną. Wrak musi zostać bardzo szybko zabezpieczony – dodaje Kurka.

DSC09052

O odkryciu głośno zrobiło się za pośrednictwem Wojciecha Filipowiaka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Wolinie. Nigdy nie zdecydowano się na wyciągnięcie wraku. Wszystko ze względu na wysokie koszty.

DSC09074

———————————————

Po interwencji Grzegorza Kurki i zainteresowaniu sprawą Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz przedstawicieli Urzędu Morskiego, decyzją Konserwator oraz przy pomocy dyrektora Urzędu Morskiego wrak statku najprawdopodobniej w najbliższych dniach zostanie wydobyty.