Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki wystosował pisma do Burmistrzów i Wójtów gmin z informacją, iż w związku z aktualną sytuacją migracyjną w Europie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace dotyczące określenia zasad przyjęcia przez Polskę uchodźców.

Udzielanie pomocy osobom posiadającym status uchodźcy, ochronę uzupełniającą bądź będącymi ofiarami handlu ludźmi jest jednym z zadań pomocy społecznej jako narzędzia polityki państwa – zaznacza Piotr Domagalski, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych ZUW.

Takie pisma trafiły także do gmin Powiatu Kamieńskiego. Piotr Domagalski zwraca się w nim z zapytaniem czy samorządy wyrażają gotowość do przyjęcia uchodźców i wsparcia w procesie integracji ze środowiskiem. Informacja dotyczy cudzoziemców objętych ochroną uzupełniającą lub posiadającą status uchodźcy bez względu na to czy są to osoby relokowane lub przesiedlone, czy też uchodźcy aktualnie aplikujący w Polsce o ochronę międzynarodową. Domagalski zaznacza, że informacja ma jedynie charakter orientacyjny, nie stanowi wiążącej deklaracji.

Postanowiliśmy zwrócić się z tym zapytaniem do burmistrzów:

Jeżeli taka potrzeba wyniknie, to jesteśmy w stanie udzielić pomocy czy też przyjąć jedną rodzinę. Myślę, że takie zdanie mają też mieszkańcy Kamienia Pomorskiegomówi Burmistrz Gminy Kamień Pomorski Stanisław Kuryłło.

Jesteśmy gotowi, żeby pomoc Polakom z Kazachstanu, Ukrainy, Białorusi. Gdybyśmy taką ofertę mieli, to z pewnością ją rozważymy mimo trudności lokalowychmówi Burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz.

Nie mam warunków na przyjęcie uchodźców, więc nasza odpowiedź będzie negatywnamówi Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak.

Jest nowa jakość, jutro będzie sesja, więc będziemy dyskutować i to analizowaćmówi Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz.

Osobiście jestem za. Będę podejmować ten temat na sesji i pytać o zdanie radnychmówi Burmistrz Golczewa Andrzej Danieluk.

Chce to przedyskutować z radnymi. To wymaga przemyślenia, jesteśmy na tak ale musimy sprawdzić możliwości lokalowe. Nie można podejmować decyzji ad hoc. Jedna z Pań deklaruje nam przyjecie 3-4 rodzinmówi wójt gminy Świerzno Krzysztof Atras.