Konsorcja firm z Polski, Włoch, Turcji i Chin chcą budować tunel w Świnoujściu. W sumie do GDDKiA wpłynęły cztery oferty o wartości od 618 do 825 mln zł brutto. Najniższą cenę zaoferowało konsorcjum firm Toto S.p.A Costruzioni Generali i ICM S.p.A z Włoch (618,58 mln zł brutto). 

Pozostałe oferty złożyły konsorcjum Astaldi  i Ghella (727,09 mln zł brutto), konsorcjum z udziałem Porr, Porr Bau, Gulermak i Energopol-Szczecin (793,18 mln zł brutto) oraz konsorcjum firm China Harbour Engineering  i Mosty Łódź (825,86 mln zł brutto). Kryteriami w przetargu są cena (90 proc.) i czas realizacji (10 proc.) – od 47 do 50 miesięcy. Z czasu realizacji robót budowlanych będą wyłączane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca). Wszyscy oferenci zaoferowali czas realizacji skrócony do 48 miesięcy.

Jeżeli nie będzie odwołań od wyboru wykonawcy, to podpisania umowy na realizację tunelu powinno nastąpić pod koniec tego roku.  Tunel w Świnoujściu ma powstać do końca 2021 r.

Całkowita długość trasy wyniesie około 3,4 km, w tym ponad 1,4 km jednorurowego tunelu, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej TBM (ang. Tunnel Boring Machine).  Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m. Poniżej jezdni powstanie również tunel ewakuacyjny.

GDDKiA ogłosiła przetarg w kwietniu 2016 r. Stało się to możliwe po podpisaniu aneksu do porozumienia z 2007 r. pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, GDDKiA oraz prezydentem Świnoujścia ws. realizacji stałego połączenie wysp Uznam i Wolin. Na jego mocy GDDKiA zajmuje się prowadzeniem tej inwestycji, a jej finansowanie i późniejsze utrzymanie będzie leżało w gestii miasta Świnoujście (z wykorzystaniem środków UE).