20151101_165938

Siarczysty mróz wciąż daje się we znaki mieszkańcom Polski. I przez najbliższe kilkanaście godzin taka aura pozostanie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla 13 z 16 województw. Wieczorem i w nocy znów możemy spodziewać się temperatur poniżej -10 stopni Celsjusza. Ocieplenie spodziewane jest dopiero w środę.

Reagujmy, szczególnie jeśli widzimy osobę bezdomną, która nie ma miejsca, w którym może się ogrzać – apelują policjanci. Przebywanie bez odpowiedniego okrycia na mrozie może się zakończyć śmiercią z wychłodzenia. Straż pożarna z kolei przypomina o konieczności dbania o bezpieczeństwo instalacji gazowych oraz o przeglądach przewodów kominowych i wentylacyjnych.

img

Zima i mróz to najgorszy okres dla zwierząt. Zwłaszcza tych bezdomnych. W mroźne dni nie mają się gdzie schronić. Radzimy co zrobić, by pomóc im przetrwać, bo bez nas mogą nie przeżyć. Niektórzy budują bezdomnym zwierzakom prowizoryczne budy, byleby miały gdzie się schronić przed zimnem. Mają też stałe miejsca, najczęściej przy śmietnikach, gdzie zostawiają resztki z domowych posiłków.

W mroźne dni trzeba pomóc także kotom, które nie są przystosowane do mrozów i w tak niskich temperaturach po prostu giną. Uchylmy okno piwnicy czy wpuśćmy je do szopy, gdzie będą mogły znaleźć ciepły kąt.