Clipboard01

„Szanowni Państwo, ponieważ załogę GOKiS stanowią kobiety, dla których wolność jest wartością nadrzędną, 3 października w poniedziałek instytucja będzie nieczynna. W obronie praw kobiet przyłączamy się do #CzarnyProtest” – czytamy na stronie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie.

Ogólnopolski strajk kobiet, zwany też czarnym poniedziałkiem, odbędzie się 3 października 2016 roku. Inspiracją do organizacji tego wydarzenia stały się słowa Krystyny Jandy, odnoszące się do strajku kobiet w Islandii z 1975 roku. Na czym polega akcja czarny poniedziałek? Po pierwsze – aborcja. Po tym, jak Sejm odrzucił projekt ustawy obywatelskiej proponującej liberalizację przepisów prawa aborcyjnego, w mediach społecznościowych wybuchła burza. W tym samym czasie do dalszych prac sejmowej komisji trafił projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji. Oburzone kobiety najpierw zaangażowały się w akcję czarny protest. Kilka dni później na Facebooku zostało utworzone wydarzenie pod nazwą „Ogólnopolski strajk kobiet” ustalone na 3 października 2016 roku. Liczba zainteresowanych akcją rosła i rośnie z dnia na dzień. Na czym polega i jakie są główne założenia strajku kobiet? Twórcy wydarzenia zachęcają wszystkie kobiety do takiego strajku, na jaki zdecydowały się Islandki w 1975 roku.

Strajk kobiet obejmie całą Polskę. W większych miastach organizowane będą spotkania i manifestacje, biorących udział w akcji Polek. Okazuje się, że akcja dotarła nawet do maleńkiego Golczewa i wywołała burzliwą dyskusję. Protest kadry GOKiSu skomentował krótko burmistrz Andrzej Danieluk: „Tak trzymać”.

Clipboard01

Nie u wszystkich wywołał on jednak aprobatę – „O zgrozo… I większość się deklaruje katolikami…” – napisał pod zdjęciem ksiądz Mateusz Pakuła, wikariusz z parafii św. Ottona w Kamieniu Pomorskim. „Jestem wierząca. Jestem dorosła i sama odpowiadam za swoje wybory. Jestem mamą i chcę żyć dla swoich dzieci. Chcę mieć prawo wyboru. Pozwól decydować mnie – nie decyduj za mnie!” – odpowiedziała na to Marta Tysiąc – Stępień, kierownik Schroniska dla Psów w Sosnowicach.

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów aborcyjnych?

Zobacz wyniki