14570506_576312165910274_8571887140514234707_n

Choć przyszły normalnie do pracy i wykonują swoje obowiązki to pracujące w kamieńskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej kobiety w pełni solidaryzują się ze swoimi koleżankami z Warszawy, które biorą udział w ogólnopolskim strajku kobiet będącym wyrazem sprzeciwu wobec zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji.

Czarny protest to akcja zapoczątkowana w internecie, jako reakcja na projekt wprowadzający całkowity zakaz przerywania ciąży oraz kary m.in. dla kobiet, które poddadzą się aborcji. W ubiegłym tygodniu Sejm skierował go do prac w komisji, jednocześnie odrzucając w pierwszym czytaniu projekt, który zliberalizować miał obowiązujące przepisy.

Niektórzy pracodawcy otwarcie zadeklarowali wsparcie dla tej inicjatywy; część sklepów, kawiarni, restauracji itp. zamierza wywiesić informacje, że strajkują i właśnie z tego powodu są nieczynne.

Osoby, które nie mogą strajkować, deklarują, że przyjdą do pracy ubrane na czarno (ponieważ symbolem protestów wobec zaostrzenia ustawy stał się czarny strój). Ci, którzy nie zgadzają się z motywami strajkujących, zapowiadają, że zamanifestują to kolorowym strojem.