Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w swoich zbiorach ma szereg niezwykłych zabytków, które stara się w pokazywać. Ten jest jednak wyjątkowy! Od dziś wraz, z wieloma innymi eksponatami można go podziwiać na jednej z wystaw. To XIX – wieczny cynowy kubek jubileuszowy z portretem cesarza Niemiec Wilhelma I Hohenzollerna.

Zabytek ten znaleziony został niedaleko wioski Wrzosowo (gm. Kamień Pomorski). Kubek częściowo jest uszkodzony, jednak rekompensuje zniszczenia tym, że na jego powierzchni zachowana jest bardzo bogata ornamentyka, wykonana w reliefie wypukłym. W centralnej części kubka, w medalionie wykonanym z imitacji liści akantu umieszczony został w profilu portret króla Prus Wilhelma I Hohenzollerna.

Nad portretem znajduje się słabo czytelna napis „Wilhelm Deutscher Konig”, powyżej którego znajduje się korona królewska. Po drugiej stronie kubka, również w medalionie widoczna jest alegoria zwycięstwa. Z drugiej strony zabytku w kartusz wpisana jest data „22 Maerz 1797” – dzień i rok urodzin przyszłego króla Prus, a późniejszego cesarza Niemiec. Kartusz przetrzymywany jest przez orła, a pod nim umieszczone zostały sztandary bitewne i armaty.

Prawdopodobnie tego typu cynowe kubki wykonano w całym królestwie Prus bardzo dużo. Miały one na celu podkreślenie roli władcy w państwie. Były one również prostym sposobem na utrwalanie jego władzy, które apogeum przypadło na 18 stycznia 1871, kiedy to po zwycięstwie Prus w wojnie z Francją – w Wersalu obwołano go cesarzem niemieckim. Zapewne kubek wykonany został przed tym wydarzeniem, w 70 – te urodziny króla, tj. w 1867 roku. Zabytek ten został przekazany do MHZK przez pana Czesława Lewandowskiego. MHZK – mówi Grzegorz Kurka z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.