chl

Blisko połowa nieślubnych dzieci rodzi się województwie zachodniopomorskim podaje Gazeta Wyborcza za portalem BIQdata. Według danych zebranych przez portal BIQdata, blisko 43% dzieci urodzonych w 2014 roku w powiecie kamieńskim pochodziło z pozamałżeńskiego związku. Dla porównania w 2012 roku było to 31,93%. Liderem pod tym względem – urodzeń nieślubnych dzieci jest powiat łobeski. Wysoko znalazł się także powiat gryficki.

Autorzy raportu zauważają, że „wysoki odsetek urodzeń poza małżeństwem widać na terenach silnie dotkniętych problemem bezrobocia i biedy w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim”. Pokrywa się on też z „mapą” dotyczącą liczby rozwodów oraz nieformalnych związków.  „Najwięcej nieślubnych dzieci rodzą młodsze kobiety – piszą autorzy raportu.

– Wśród nastoletnich matek aż 84 proc. urodzeń w 2014 r. miało charakter pozamałżeński, a wśród matek w wieku 20-24 lata – 45 proc. Najmniej nieślubnych urodzeń ma miejsce wśród matek w wieku 30-35 lat (15 proc.). W starszych grupach wiekowych odsetek urodzeń pozamałżeńskich jest wyższy – 24 proc. wśród matek w wieku 40-44 lat”.

źródło:
szczecin.gazeta.pl / BIQdata