Code Week Europe to europejska inicjatywa promująca naukę kodowania. W ramach tego wydarzenia co roku odbywają się warsztaty, szkolenia, debaty i spotkania z przedstawicielami firm branży informatycznej i nowych technologii. Polska po raz kolejny włącza się w tę akcję w ramach Tygodnia Kodowania. W zeszłej edycji zajęła drugie miejsce w Europie pod względem liczby zorganizowanych imprez. W tym roku tego typu warsztaty z programowania odbyły się w Grodnie. 

Celem warsztatów było zaprezentowanie dzieciom w wieku 6-14 lat różnorodnych języków programowania oraz umożliwienie zastosowania ich w praktyce (uruchamianie robotów). Zajęcia polegały na eksperymentowaniu, rozwiązywaniu problemów naukowych, wspólnym projektowaniu oraz konstruowaniu i programowaniu robotów. Wykorzystano w nich najnowsze pomocy dydaktyczne – roboty i drony.

W ramach warsztatów uczestnicy poznali zagadnienia związane z robotyką z wykorzystaniem klocków LEGO Education, w zależności od wieku dziecka: Lego WeDo, WeDo 2.0 lub Mindstorms EV3 oraz komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem, które umożliwiały zaprogramowanie i ożywienie zbudowanych robotów. 

Prowadzący stawiali przed młodymi konstruktorami i ich robotami coraz to trudniejsze zadania do wykonania. Ich wykonanie było możliwe dzięki modyfikacji programu. Dzieci programując zdobyły wiedzę informatyczną, rozwijając przy tym także wyobraźnię oraz zdolności związane z praktycznym zastosowaniem nauk ścisłych. 

W ramach zajęć  również sterowano oraz programowano roboty edukacyjne: Dash i Dot, Ozoroboty oraz drony na specjalnie oprogramowanych tabletach.

Dzieci uczyły się programowania z wykorzystaniem różnych  robotów, poznając w ten sposób różne środowiska programistyczne. Jest to niezwykle ważne w kształtowaniu ich zdolności intelektualnych i pozwala na lepsze zrozumienie otaczającego ich świata.

Dziś kodowanie powoli wkracza do podstawy programowej szkół podstawowych jako niezbędny element cyfrowego wychowania dzieci. Umiejętności programowania stają się także coraz ważniejsze dla przyszłości rynku pracy.