Policja

Co drugi kierujący nie używa pasów bezpieczeństwa – takie efekty przyniosła prowadzona wczoraj (12.03) akcja „pasy” przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim. Na około 50 skontrolowanych pojazdów, 25 kierowców przyłapano na jeździe bez pasów bezpieczeństwa. Dodatkowo policjanci ukarali za jazdę bez pasów ośmiu pasażerów.

W Polsce obowiązek zapisania pasów bezpieczeństwa wprowadzony został w 1983 roku – dotyczył on jednak tylko osób zajmujących przednie siedzenia w momencie jazdy po drogach poza terenem zabudowanym. Przepis ten miał taki kształt głównie dlatego, że ówcześnie produkowane auta nie miały fabrycznie montowanych pasów dla pasażerów z tylnych siedzeń. Dopiero w 1991 roku, w wyniku nowelizacji prawa, obowiązkiem zapinania pasów bezpieczeństwa objęto wszystkie osoby przebywające z w pojeździe, bez względu na to po jakich drogach samochód się porusza.

W internecie bez trudu można znaleźć o wiele drastyczniejsze filmy obrazujące efekty wypadków, podczas których kierowcy czy pasażerowie nie używają pasów bezpieczeństwa.

Działania Policji mają na celu zwrócenie uwagi kierującym na skutki, jakie w przypadku zdarzenia drogowego niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Bagatelizowanie tego obowiązku może doprowadzić do tragedii.

kamienskie.info