DSC05253

Dwoje mieszkańców jednego z bloków przy ulicy Polnej w Kamieniu Pomorskim trafiło wczoraj na obserwację do szpitala. To efekt działania czadu, zwanego przez strażaków cichym zabójcą.

Na prośbę pogotowia zostaliśmy wezwani do jednego z mieszkań, aby sprawdzić w nim stężenie tlenku węgla. Wykryto w nim stężenie zagrażające ludzkiemu życiu. Mężczyznę, który w wyniku działania czadu zasłabł zabrano do szpitala mówi mł.kpt. Michał Wiaderski

Strażacy przeprowadzili ewakuację i przewietrzyli wszystkie pomieszczenia. W tym czasie, źle poczuła się kolejna z ewakuowanych mieszkanek. Kobieta także trafiła do szpitala na obserwację.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób. Statystyki podają, że jest ich zdecydowanie więcej niż w wyniku zatrucia lekami. Najczęstszym źródłem zatruć tlenkiem węgla bywa niesprawna domowa instalacja gazowa, nieszczelne piece i przewody kominowe. Tlenek węgla, zwany inaczej czadem, to bezbarwny, bezzapachowy gaz, bardzo silnie toksyczny. Przy dużym stężeniu w ciągu kilku minut może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka. Około 20 minut ekspozycji tlenku węgla na ludzki organizm wystarczy, by doprowadzić do zgonu.