O godz. 15 przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości, o godz. 21 – ze zniczami przed Sądem Rejonowym na pl. Żołnierza. Szczecin w niedzielę też zaprotestuje przeciw zamachowi na trójpodział władzy. Główna manifestacja tego dnia odbędzie się w Warszawie. O godz. 15 przed Sejmem protest zapowiedziały partie i środowiska opozycyjne wobec działań władzy Prawa i Sprawiedliwości.

Kto nie pojedzie do Warszawy, może wyrazić swój protest przeciw niszczeniu niezależności sądów i Sądu Najwyższego w Szczecinie. O godz. 15 Nowoczesna zaprasza na demonstrację przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie przy ul. Mickiewicza 69a. Przyłączają się do tej inicjatywy sympatycy Komitetu Obrony Demokracji i innych partii opozycyjnych, w tym Platformy Obywatelskiej.

Druga akcja odbędzie się wieczorem, o godz. 21, przed Sądem Rejonowym przy pl. Żołnierza w Szczecinie. Do przyłączenia się namawiają osoby związane z KOD. „Propaganda TVPiS głosi, że to wszystko dla usprawnienia pracy sądów czy dla zlikwidowania nadużyć w sądownictwie. Pokazuje się kilkoro złych sędziów z grona kilkunastu tysięcy i wmawia, ze tacy są wszyscy. To są bajki dla „ciemnego ludu”, a my wiemy, że Polacy to nie „ciemny lud”. Planowane zmiany w dwóch najważniejszych organach sądowniczych – Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym – są niekonstytucyjne i powodują wymianę wszystkich sędziów na nominatów PiS oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. (…) Zmiany w ustawie o ustroju sądów pozwolą Zbigniewowi Ziobrze: DOWOLNIE POWOŁYWAĆ I ODWOŁYWAĆ PREZESÓW SĄDÓW” czytamy na w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku.

Organizatorzy proszą, aby każdy zabrał ze sobą znicz. „Zostawimy je zapalone przy budynku sądu. Nie będzie głośno, nie będzie przemów. W skupieniu i zamyśleniu zapalimy znicze i na końcu odśpiewamy hymn.”. Zachęcają też, by każdy w dowolnym czasie zostawiał w tym miejscu zapalony znicz: „Każdy z nas ma prawo wyrazić swój protest i postawienie znicza w takim przypadku nie może być nielegalne! Obiecujemy regularnie sprzątać wypalone znicze.” dodają.

Podobne manifestacje odbywają się w całej Polsce.