DSC08820

Byli samorządowcy z kadencji 1998-2002 spotkali się dziś (1 maja), aby upamiętnić 15. rocznicę tragicznej śmierci śp. Ryszarda Woźniaka – byłego Burmistrza Kamienia Pomorskiego oraz śp. Tadeusza Ramika – przewodniczącego Rady Miejskiej w kadencji 1994-1998.

Łączą nas wartości, łączy nas czas przebyty w jednej drużynie samorządowej w latach 1998-2002. Ten czas i wartości nas połączyły. Cieszę się, myślę, że wszyscy cieszymy się z tego, że możemy tutaj stać przed grobem Ryszarda Woźniaka i Tadeusza Ramika by powiedzieć, że jesteśmy wierni pewnym uniwersalnym wartościom, które w naszym życiu funkcjonują i wciąż są ważne. Do nich należy pamięć, miłość bliźniego, pamięć o bliźnim i wiele wiele innych i ważne jest, żebyśmy o tym nieustannie pamiętali. Myślę, że dziś pochylając się nad grobem naszego kolegi, który tak wiele zrobił dla Kamienia Pomorskiego, pamiętając o Tadeuszu Ramiku, który przychodząc do mnie mówił o wartościach, mówił o tym, że najważniejsze jest dobro publiczne, dobro miasta i dobro obywateli. Pamiętajmy o wdzięczności dla tej dwójki wspaniałych ludzi – powiedział do przybyłych były burmistrz Andrzej Jędrzejewski.

DSC08824

Dokładnie 15 lat temu – 1 maja 2001 roku, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Grębocin alfa romeo, którym jechał śp. Ryszard Woźniak, śp. Tadeusz Ramik i Andrzej Jędrzejewski wjechał wprost pod pociąg. Na miejscu zginął burmistrz Kamienia Pomorskiego, były przewodniczący zmarł po przewiezieniu do szpitala. Andrzej Jędrzejewski był w stanie krytycznym.

DSC08826

Jak dziś śp. Ryszarda Woźniaka wspominają jego koledzy?

Dla mnie był jak starszy brat. W tamtym momencie, to on wyznaczał kurs w polityce. To on miał wizje, on je roztaczał i nimi zarażał wszystkich – w tym również mnie. Tak osobiście, Ryszard był dla mnie jak starszy brat. Tak go traktowałem i taki pozostanie dla mnie zawsze – mówi Wiesław Żelek, jeden z inicjatorów dzisiejszego spotkania.

Nie być tutaj, to tak jakby zapomnieć, że był obok nas ktoś kto wiele z nami przeżył i przeszedł. Pamięć Tadeuszu i Ryszardzie, który stworzył taką wspólnotę samorządową, wspólnotę ludzi dobrej woli, którzy pod jego przywództwem dbali o to społeczeństwo i jego miasto. Jesteśmy wdzięczni Andrzejowi i Wieśkowi Żelkowi, żeby nas tu sprowadzić. Cieszę się, że jesteśmy chociaż w mniejszym gronie tej dawnej wspólnoty i śp. Ryszard z pewnością też się cieszy, czuwają tutaj nad nami – wspomina były radny Henryk Grzybowski.

DSC08827

Ryszard Woźniak, to mój nauczyciel samorządności. Był człowiekiem bardzo wesołym, który wszystko traktował z poczuciem humoru a jednocześnie z dużą rzetelnością i solidnym podejściem. Wspominam to, że to on wybudował gimnazjum w Kamieniu, to on był liderem sprzedaży sieci gazowej. To on pierwszy wysłał delegację do papieża Jana Pawła II. Cenię go bardzo do dziś dnia i brakuje mi go. Cieszę się, że razem z radnymi tamtej kadencji mogliśmy się spotkać i powspominać stare dobre czasy – wspomina Andrzej Jędrzejewski.

DSC08837