ad

Jedno można stwierdzić. To co zaplanowaliśmy zostało zrobione. I to zgodnie z założeniami przyjętymi przez Radę Miejską, a mianowicie: realizujemy te inwestycje, które mają dofinansowanie zewnętrzne lub są konieczne z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców albo ważne ze względów społecznych.

W związku z tym, że w ubiegłym roku projekty unijne były uruchomione w znikomym zakresie, spora część pieniędzy przeznaczonych na inwestycje została zaoszczędzona i przeniesiona na ten rok. W poprzednim roku na inwestycje wydaliśmy 1 mln 726 tys. złotych. Z tego kwota 669 tys. przeznaczona została na spłatę samochodu pożarniczego, 204 tys. na spłatę przedszkola, 44 tys. na zakup lokalu pod przychodnię w Wysokiej Kamieńskiej. W ramach budżetu obywatelskiego 240 tys. złotych przeznaczonych zostało na inwestycje m.in. pomosty nad jeziorem Szczuczym, plac zabaw przy spółdzielni „Nova”, czy też dokumentację na modernizację ulicy Spacerowej. Spora kwota w ramach funduszu sołeckiego, bo około 90 tys. złotych to wydatki inwestycyjne głównie place zabaw i miejsca spotkań w poszczególnych sołectwach.

Warto dodać, że oprócz tego zmodernizowały zostały wszystkie ujęcia wody w gminie. Wybudowano część wodociągu pomiędzy Kłębami a Golczewem. Do wybudowania zostało około 400 metrów na tym odcinku oraz odcinek pomiędzy Dargoszewem a Niemicą. Dzięki temu Gmina Golczewo będzie miała wreszcie tzw. „ring” i zapewnione bezpieczeństwo w zakresie zapewnienia w dostawę wody. Wybudowano także około 300 metrów wodociągu na ulicy 9-maja, likwidując starą „amatorsko” zrobioną „pajęczynę” wodociągową na tej ulicy.

Z pozostałych przedsięwzięć warto zaznaczyć zapoczątkowanie ciągu pieszego w kierunku zakładu uboju drobiu. Postawionych zostało kilka lamp, a w dalszej kolejności wybudowany zostanie chodnik.. W Wysokiej Kamieńskiej przygotowaliśmy cześć terenu przy ulicy Kozielickiej w celu budowy chodnika. W tym roku wybudowana zostanie część chodnika łącznie z dalszą częścią odwodnienia.

Z dużym uznaniem mieszkańcy, a także turyści przyjęli przywrócenie do pierwotnych kształtów grobli po drugiej stronie jeziora Szczuczego. Przede wszystkim zaś odrestaurowanie, a miejscami wybudowanie trasy spacerowej dookoła tego jeziora. Przypominamy, że zadanie to zrealizowaliśmy wspólnie z Nadleśnictwem Rokita.

Uczniów Zespołu Szkół Publicznego spotkała miła niespodzianka po powrocie z wakacji. Wyremontowana została – w bardzo kolorowy sposób – część korytarza. Niestety do wyremontowania pozostało jeszcze bardzo dużo. Liczymy, że część z tych prac wykonamy w ramach termomodernizacji.

Niektórych mieszkańców nurtowało pytanie skąd wzięło się oświetlenie na byłym wysypisku śmieci. Otóż to wysypisko zostało zrekultywowane, teren ogrodzony i zmonitorowany, a pośrodku powstała ścieżka dydaktyczna z wiatą i ekologicznym oświetleniem. Zapraszamy do odwiedzania.

Po kilku latach doprowadziliśmy do końca rozbudowę schroniska dla zwierząt w Sosnowicach (a zapowiada się kolejna). Dziś możemy się pochwalić jedną z nielicznych w naszym rejonie tak zmodernizowaną placówką.

Nie samymi inwestycjami człowiek żyje. Przypominamy, że w ubiegłym roku mieliśmy kilka ważnych jubileuszy. Na początku roku była rocznica założenia LKS „Znicz” Wysoka Kamieńska, później świętowaliśmy 20-lecie „Caritasu” w Golczewie, 70-lecie golczewskiej oświaty, by na końcu spotkać się na uroczystościach związanych z 70-leciem OSP Golczewo.

Dużym sukcesem okazała się organizacja kolejnej edycji triathlonu. Bardzo dużą frekwencją cieszyły się Dni Golczewa, a eksperyment rozgrywania eliminacji turnieju piłki nożnej Golczewo Cup poza stolicą gminy powiódł się. Jak zwykle bardzo udane były zarówno gminne, jak i powiatowe zawody strażackie. Poza ym mieliśmy szereg dodatkowych imprez nie zawsze organizowanych przez gminę.

Rok 2015 to także sukcesy sportowe. LKS „Iskra” Golczewo awansowała do V ligi i na początku sezonu zaskakiwała nawet najgroźniejszych przeciwników. Liczymy, że pozostanie w tej lidze. Bardzo udaną imprezą okazały się mistrzostwa Makroregionu na szosie. Poza tym kolarze mogą pochwalić się srebrnym medalem Mistrzostw Polski na torze w sprincie drużynowym. Mieszkańców Gminy cieszy również powstanie – obok istniejącej już w piłce nożnej – tzw. „szkółki kolarskiej”.

Ważnym wydarzeniem w życiu naszej gminy było powstanie nowego sołectwa – Gadom i wybory tam sołtysa. Jeżeli zaś chodzi o inne wybory, to bez problemu zorganizowaliśmy wybory prezydenckie, parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Sporo nowinek pojawiło się w pracach Urzędu Miejskiego. Od kilku lat trwa kampania zbierania płyt azbestowych. Obok Dużej Karty Rodziny, której to prowadzenie oddaliśmy Ośrodkowi Pomocy Społecznej, wprowadziliśmy Zachodniopomorską Kartę Rodziny oraz Zachodniopomorską Kartę Seniora. Dużym wyzwaniem okazało się dla nas wdrożenie aplikacji pod nazwą „Źródło”, programu do edycji oraz przetwarzania danych, a także stworzenie bazy do ewidencjonowania szamb na terenie Gminy. Powiodło się.

Po kilku latach starań pozyskaliśmy bezpłatnie 16 działek od Agencji Nieruchomości Rolnych. Działki te przeznaczone są na potrzeby Zakładu Usług Publicznych, a także na place zabaw i miejsca spotkań w sołectwach. Pozyskaliśmy także kilkanaście innych działek dla gminy. Jak Państwo pamiętacie, nie wszyscy wierzyli, że nam się uda. Mamy bardzo dobre wskaźniki, zachowaną płynność finansową i możliwość inwestowania.

Na koniec jeszcze jeden miły akcent. Bodajże pierwszy raz w historii, Gmina Golczewo uzyskała najlepszy wskaźnik bezrobocia w powiecie kamieńskim, wyprzedzając nawet Dziwnów i Międzyzdroje (prawdopodobnie w sezonie letnim się to zmieni). Zgrzytem jest jednak fakt, że od powstania spółki Madama, kiedy to liczba bezrobotnych spadła do około 300, liczba ta nadal się utrzymuje. Zakłady poszukują pracowników a w tej materii nic się nie zmienia. Czy to normalne?

Burmistrz Golczewa
Andrzej Danieluk