Wymiana infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej na ulicy Nowoogrodowej wraz z odtworzeniem nawierzchni oraz doprowadzenie czystej wody dla mieszkańców Śniatowa, Benic oraz Giżkowa to dwie obecnie prowadzone inwestycje na terenie gminy Kamień Pomorski. Wczoraj (17.10) w obecności pracowników PGK, Burmistrz Kamienia Pomorskiego przeprowadzał kontrolę wykonywanych prac. 

Rozpoczęliśmy prace od najgłębszych robót. Pierwsze to wymiana wodociągu, kanalizacji deszczowej a później po tych robotach podziemnych nastąpi odtworzenie nawierzchni – tłumaczył Tomasz Chojak, kierownik prowadzonych robót na terenie ulicy Nowoogrodowej w Kamieniu Pomorskim.

Wszelkie prace są wykonane siłami własnymi przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Prace wewnątrz budynków będzie wykonywać Kamieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Wszystko potrwa około 2 miesięcy. Po obu stronach odtworzonej z kostki brukowej drogi pojawią się dwa chodniki. PGK wykona także wjazdy do poszczególnych nieruchomości. Przedstawiciele spółki zapewniają, że niezależnie od warunków pogodowych, inwestycja nie stanie.

Równolegle do robót wykonywanych przy ulicy Nowoogorodowej, spółka PGK realizuje prace związane z doprowadzeniem wodociągu do miejscowości Śniatowo, Giżkowo oraz Benice.

Generalnie całość wynosi 5200 metrów. Pozostało do zrobienia około kilometr na drodze wojewódzkiej oraz mniej jak kilometr na drodze powiatowej. Najbardziej problematyczne jest przejście pod rzeką. Przeszkodami są wysoka woda, ciężki teren, strome skarpy, słaba gleba oraz fatalny stan drogi. W całości jest to wykonywane przewiertami sterowanymi, więc są to prace bezpieczne i pozbawione bałaganu – podkreślał Tomasz Chojak.

Czysta woda będzie płynęła wodociągiem z Koplina. Wodociąg jest układany metodą przewiertów sterowanych. Jest on wykonywany przy pomocy specjalnej głowicy sterującej prowadzonej żerdziami wiertnicy w kierunku zaprojektowanego punktu wyjścia. Odwiert pilotażowy wykonuje się po uprzednio zaplanowanej trasie. W głowicy pilotażowej umieszczona jest sonda-nadajnik, co daje możliwość dokładnego jej lokalizowania i sterowania przewiertem.