Tradycyjnie w „Jachtowej” spotkali się tłumnie i tradycyjnie w swoim „Pałacyku Żeglarskim” na Gocławiu, czyli w „Jachtowej”, by w niedzielę 12 lutego 2017 r. uroczyście podsumować osiągnięcia i dokonania sezonu żeglarskiego 2016. Wśród uczestników i gości byli żeglarze-seniorzy i młodzież, burmistrzowie Dziwnowa i Polic, media, był też wiceprezes PZŻ ds. sportu Tomasz Chamera, i inni. Na początek minutą ciszy zebrani uczcili pamięć trzech Kolegów i Wielkich Kapitanów, którzy niedawno odeszli na Wieczną Żeglarską Wachtę – śp. Tadeusza Siwca, Jana Waraczewskiego i Zdzisława Paskę…

Na część oficjalną spotkania złożyło się sprawozdanie Prezesa ZOZZ Zbigniewa Zalewskiego z ubiegłorocznych sukcesów i działalności Okręgu, z krótką zapowiedzią planów na sezon 2017. Wystąpili też goście – T. Chamera pogratulował zachodniopomorskim żeglarzom sukcesów, szczególnie sportowych, podkreślił nasze dobre miejsce na żeglarskiej mapie Polski, i zapowiedział wsparcie naszych działań podjętych w sprawie uratowania COŻ w Trzebieży. Przywiózł i wręczył też prezent – 10 sztuk żagli w barwach Energa, dla naszych klubów biorących udział w szkoleni dzieci i młodzieży na Optymistach. Za dobrą współpracę z Okręgiem podziękował też burmistrz Polic Władysław Diakun.

Dalej odbyła się ceremonia wręczania licznych nagród i statuetek, za osiągnięcia sportowe, Pucharów Sezonu ZOZŻ, nagród Rejs Roku i Żeglarz Roku, a także podziękowań, odznak i medali.. Najważniejsze nagrody sportowe ZOZŻ 2016 odebrali najlepsi: Żeglarz Sportowy – Agnieszka Skrzypulec, Nadzieja Sportowa – Jakub Rodziewicz (oboje SEJK Pogoń), Klub – SEJK Pogoń, Organizator Regat Sportowych – UKS „Szkwał” Złocieniec. Puchary Sezonu w Grupach ORC i KWR zdobyło 12 załóg, w tym wręczony po raz pierwszy główny i największy Wieczyście Przechodni Puchar Sezonu ZOZZ ORC, który odebrała załoga jachtu „Wstrząśnięty”, ze skiperem Michałem Ławą. Nagrodą Rejs Roku ZOZŻ 2016 uhonorowano atlantycką wyprawę jachtu „Bies”, z II. miejscem w TTSR 2016, Żeglarzem Roku został Cezary Wolski, były też dwa wyróżnienia za atlantyckie rejsy jachtów „Camelot” i „Ulysses”. Wręczone też zostały kolejne Odznaki „Zasłużony dla Żeglarstwa Szczecińskiego”, i Medale 70-lecia ZOZŻ

Dodatkowo tegoroczne podsumowanie sezonu poprzedził Sejmik Wyborczy, z udziałem delegatów naszych Klubów, zrzeszonych w ZOZŻ i PZŻ; zgodnie ze Statutem wybrano siedmiu delegatów Okręgu na najbliższy Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy PZŻ. Naszymi delegatami zostali (w porządku alfabetycznym: A. Armiński, M. Ircha, Z. Jagniątkowski, Z. Kosiorowski, T. Kubiak, R. Siluk i Z. Zalewski. Na Sejmiku w Warszawie wybiorą nowe władze Zarządu Głównego PZZ – oby najlepsze. Teraz – chociaż jeszcze zima w marinach, jak na Gocławiu – przed nami nowy sezon 2017, ze stałym już hasłem na kursie – „Szczecin i Pomorze Zachodnie – żeglarską stolicą Południowego Bałtyku”. Już dzisiaj z zaproszeniem na Inaugurację Sezonu 2017, tym razem w JK AZS, oraz z zaproszeniem na bogaty sezon regat i imprez, z następnym szczecińskim międzynarodowym finałem The Tall Ships Races na czele. Warto dodać, że aktualnie na dalekich morzach i oceanach, albo w egzotycznych portach, w oceanicznych wojażach, także wokółziemskich, samotnych albo załogowych, pozostają w tej chwili cztery nasze jednostki, w tym trzy ze Szczecinem na rufie – są to jachty „Regina R.” i „Wassyl”, i żaglowiec „Fryderyk Chopin”, i jacht z Kamienia Pomorskiego – „Sputnik III”. Pomyślnych wiatrów, w sezonie 2017, dla nich i dla wszystkich żeglarzy.

Burmistrz Dziwnowa otrzymał podziękowania za zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju zachodniopomorskiego żeglarstwa sportowego.

Wiesław Seidler
źródło: dziwnow.pl