Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy Kukiz’15 na temat dostępu obywateli do broni. W ocenie autorów, ma on przede wszystkim skonkretyzować przepisy i zwiększyć dostępność broni palnej. 

Projekt ustawy autorstwa posłów Kukiz’15 powstał już rok temu. Zakłada on, że dostęp do broni mieliby wszyscy bez wymaganych dotychczas badań psychologicznych i wywiadu środowiskowego, przeprowadzanego przez policję. Wystarczyłoby zaświadczenie od lekarza rodzinnego. Pozwoleń nie będzie wydawać już policja, lecz urzędnicy starosty lub prezydenta. Zgodę na broń mogliby otrzymać nawet leczący się alkoholicy.

Cytowany przez „Wyborczą” gen. Roman Polko, były dowódca GRPOM i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przestrzega, że to skrajnie nieodpowiedzialny pomysł. – Polska stanie się Dzikim Zachodem – mówi dziennikowi. Adam Rapacki, twórca CBŚ ostrzega, że drastycznie zwiększy się liczba przestępstw z użyciem broni palnej. Uważa także, że absolutnie nie można rezygnować z badań psychologicznych. Posłowie Kukiz’15 twierdzą, że „broń jest prawem przyrodzonym człowieka”, oraz że „to państwo musi udowodnić, że ktoś nie może broni posiadać” a testy psychologiczne tylko „nabijają kieszenie. Projekt ustawy prawdopodobnie trafi pod obrady Sejmu już we wrześniu.

A co Wy sądzicie o tym pomyśle?