Ratusz

Ponad 14 mln złotych pochłoną tegoroczne wydatki związane z oświatą w gminie Kamień Pomorski – to blisko 30% z 48 mln budżetu. Odpowiedzialny za oświatę zastępca burmistrza nie ukrywa, że szuka oszczędności. Po wstępnej analizie udało się zredukować koszty o 100 tys. złotych do końca tego roku. To jednak niewielki zastrzyk gotówki dla zadłużonego na ponad 40 mln zł samorządu.

W 2014 roku gmina Kamień Pomorski zajęła II miejsce w ogólnopolskim rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” według skali dopłat do subwencji oświatowej w przeliczeniu na 1 ucznia w latach 2009-2012 w kategorii miasta powiatowe. Gmina jest organem prowadzącym dla dwóch przedszkoli na terenie miasta, dwóch oddziałów przedszkolnych – we Wrzosowie i Benicach, pięciu szkół podstawowych oraz gimnazjum. Na terenie gminy edukuje się ponad 1400 uczniów.

Choć mogłoby się zdawać, że Kamień powinien szczycić się tak prestiżowym wyróżnieniem to dziś wiadomo, że samorządu zadłużonego na ponad 40 mln złotych nie stać na przeznaczanie takich środków na oświatę. Bez ostrych cięć z roku na rok problem będzie narastał, gdyż w niektórych szkołach jest po prostu zbyt mało uczniów.

Dla przykładu we Wrzosowie do pierwszej klasy uczęszcza 18 dzieci, drugiej – 11, trzeciej 10, czwartej – 7, piątej – 5,  szóstej – 2. Nie lepiej jest w Górkach gdzie liczba dzieci w klasie nie przekracza 10 osób. Do klasy pierwszej uczęszcza 10 dzieci, drugiej – 8,  trzeciej – 10, czwartej – 5, piątej – 10, szóstej – 9.

To nad czym obecnie pracujemy może przynieść oszczędności rzędu 300 tys. zł w 2016 roku. Staramy się przeprowadzić niezbędne redukcje, tak aby nie skutkowały one masowymi zwolnieniami. Odbyłem szereg spotkań z dyrektorami placówek, Ci rozumieją potrzeby wprowadzania zmian i sami starają się szukać oszczędności. Arkusze organizacje w ostatecznej formie muszą być zatwierdzone do końca majamówi Leszek Szefliński, zastępca burmistrza Kamienia Pomorskiego.