Po niespełna trzech miesiącach na bezrobociu, kamieński działacz Prawa i Sprawiedliwości z nową pracą. Marek Olszewski, zwolniony w sierpniu za skandaliczne słowa o KL Auschwitz, został w poniedziałek powołany do władz Fabryki Wody – podmiotu odpowiedzialnego za budowę aquaparku w Szczecinie.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek w poniedziałek podpisał akt notarialny powołujący Spółkę Fabryka Wody Sp. z o.o. W poniedziałek powołano także radę nadzorczą nowej jednostki w składzie: Iwona Bobrek (przewodnicząca), Grzegorz Wołek (wiceprzewodniczący) oraz Marek Olszewski (członek). O tym ostatnim nazwisku było głośno w sierpniu tego roku.

Olszewski jako prezes Polskiej Organizacji Turystycznej wykreślił Auschwitz z programów wizyt promujących Polskę. Jak tłumaczył dziennikarce „Gazety Wyborczej”, „nadszedł czas na przebicie się z naszą własną kulturą” oraz że „nie ma potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów”.

– Jako szef Polskiej Organizacji Turystycznej, który kocha swój kraj, chcę go pokazać od jak najlepszej strony, przez nasze zabytki, kulturę, gościnność, wspaniałą muzykę. Auschwitz to nie produkt turystyczny, lecz miejsce martyrologii, zadumy i przemyśleń, a my zajmujemy się promocją Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie – powiedział reporterowi Gazety Wyborczej Marek Olszewski. Dodał także, że jego organizacja „chce położyć nacisk na promowanie tego, co cenne w naszej własnej kulturze, pokazać nasz wielki wkład w rozwój Europy”. – Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów – stwierdził.

– To polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane. Pamiętajmy, że kultura żydowska w praktyce cała przetrwała. W latach 30. z Niemiec wielu żydów emigrowało. W Polsce pod okupacją nie było takiej możliwości – dodał, były już, szef POT. Słowa Olszewskiego oburzyły dyrektora Muzeum Auschwitz, ale także jego przełożonego Ministra Sportu i Turystyki, który zdecydował o jego natychmiastowym odwołaniu.

Szczeciński magistrat tłumaczy, że zgodnie ze zwyczajem największy klub w radzie miasta, czyli obecnie Prawo i Sprawiedliwość, ma prawo rekomendować swojego przedstawiciela do rady nadzorczej miejskiej spółki. W tym wypadku PiS, a konkretnie wiceprezydent Marcin Pawlicki, wskazał pana Marka Olszewskiego.