DSC05452a

Kontynuujemy nasz cykl podsumowań obecnej kadencji samorządu wybranego w 2014 roku. Po Wolinie, postanowiliśmy zapytać, co było największym sukcesem mijających dwóch lat w Golczewie, a co największa porażką tego samorządu? Jakie plany na nadchodzącą drugą cześć obecnej kadencji ma Andrzej Danieluk? Przeczytajcie! Już dziś wiemy jedno – Burmistrz w rozmowie z naszą redakcją nie ukrywa, że wystartuje w wyborach w 2018 roku.

Gmina idzie w dobrym kierunku, chociaż chciałoby się – oczywiście – aby odbywało się to nieco szybciej – mówi samorządowiec. Co Andrzej Danieluk wymienia jako sukcesy mijających dwóch lat?

To dokończenie rzeczy rozpoczętych, np. zakup ciężkiego wozu pożarowego (670 tys.), remont świetlicy w Wysokiej Kam. (67 tys.), inwestowanie w rzeczy konieczne np. zakup lokalu pod przychodnię zdrowia w Wysokiej Kamieńskiej (44 tys.), remont korytarza w Zespole Szkół Publicznych w Golczewie (100 tys.) oraz inwestycje z udziałem środków zewnętrznych, np. przebudowa ul. Osiedle Robotnicze w Golczewie (900 tys.).

Wśród sukcesów, burmistrz wymienia także spadek zadłużenia, wzrost przychodów i zarazem dochodu na jednego mieszkańca, awans Iskry, mistrzostwa kolarzy Baszta, triathlon, bieg im. Janusza Dom., Turniej piłki nożnej Golczewo CUP, spadek bezrobocia, Budżet Obywatelski, Fundusz Sołecki, imprezy lokalne, budowa mieszkań w budynku po szkole podstawowej w Mechowie.

Nie wszystko przebiegało zgodnie z planem. Zapytaliśmy burmistrza o to, co do tej pory nie udało się osiągnąć?

Nie udało się rozwiązać problemu linii wysokiego napięcia nad jeziorem. Enea SA zażyczyła sobie 2,7 mln. Nie rezygnujemy z pomysłu położenia kabla po dnie jeziora, po prostu szukamy programu unijnego i własnych środków – stwierdza Andrzej Danieluk – droga powiatowa Przybiernów – Pobierowo. Marszałek nie jest zainteresowany przejęciem drogi, a samorządy nie mają środków, aby samodzielnie realizować to zadanie; robimy to co możemy we własnym zakresie, czyli chodniki we wszystkich miejscowościach przy tej i innych drogach powiatowych. 

Kolejne rzeczy, które nie udało się zrobić to posterunek policji w Golczewie oraz brak podstrefy Kostrzyńsko Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Golczewie.

– Mimo deklaracji Burmistrza i Rady Miejskiej o zabezpieczeniu środków na modernizację posterunku nie ma pełnej akceptacji Komendanta Wojewódzkiego Policji. Co do strefy otrzymujemy wciąż sprzeczne, choć pozytywne informacje o terminie ustanowienia podstrefy ze strony rządu – informuje Danieluk.

Jakie plany na nadchodzące dwa lata stawia sobie burmistrz? 

W oparciu o fundusze Unijne ma zostać wykonana termomodernizacja Zespołu Szkół Publicznych i Urzędu Miejskiego, budowa kanalizacji na odcinku Niemica-Gadom-Golczewo, budowa przystani wodnych, doposażenie placów zabaw, dokończenie remontu OSP w Golczewie, modernizacja plaży. Swoje działanie ma rozpocząć uśpione do tej pory przedsiębiorstwo „Golczewska Woda”. Gmina czeka także na decyzję w sprawie dofinansowania budowy mieszkań socjalnych. Toczą się rozmowy w sprawie budowy mieszkań komunalnych. Jeszcze w tym roku w Golczewie powstanie Rada Młodych i Seniorów. Andrzej Danieluk zapowiada także ulgi dla inwestorów i młodzieży oraz pomoc dla dzieci i osób starszych.

Najważniejsze pytanie dotyczyło jednak planów samorządowca. Rządzący Golczewem trzecią kadencję burmistrz bez wahania odpowiada, że będzie kandydował w wyborach w 2018 roku. – Zapraszam wszystkich mieszkańców – i nie tylko – na czwartkowe spotkanie m.in. w sprawie podsumowania połowy kadencji, a także w temacie najbliższych inwestycji oraz konsultacji w zakresie rozwoju przedsiębiorstwa „Golczewska Woda” – informuje Andrzej Danieluk.