Burmistrz Golczewa chciałby poinformować  o wyniku i awansie Gminy Golczewo w najnowszym rankingu Zrównoważonego Rozwoju, opracowanym przez uczonych z Politechniki Warszawskiej. W kategorii gmin miejsko-wiejskich Golczewo uplasowało się na 392 miejscu spośród 616. Dla porównania w 2014 r. nasza gmina zajmowała 479 miejsce.

Stworzony przez naukowców ranking ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców. Branych jest pod uwagę 15 wskaźników, których źródłem są dane Głównego Urzędu Statystycznego (m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczbę osób pracujących na 1 tys. mieszkańców czy liczbę zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców)

UM w Golczewie

———————

Ranking jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

W tegorocznej edycji rankingu liderem wśród gmin wiejskich został Kleszczów (woj. łódzkie). Spośród gmin miejsko-wiejskich pierwsze miejsce zajęły Polkowice (woj. dolnośląskie). Biorąc pod uwagę gminy miejskie, na prowadzeniu znalazł się Karpacz (woj. dolnośląskie). Z kolei najdynamiczniej rozwijającym się miastem na prawach powiatu została Warszawa.