Wiosna to bardzo pracowity czas dla Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. W marcu Centrum gościło pierwszych młodych badaczy w ramach „Zupełnie innej lekcji przyrody” oraz młodych adeptów sztuki kulinarnej ze szkół ponadgimnazjalnych. A to tylko część bogatej oferty CWM Grodno.

Wraz z początkiem marca, w Centrum rozpoczął się projekt pn. Zupełnie inna lekcja przyrody, w ramach którego uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów biorą udział w zajęciach edukacyjnych: poznają nadbałtycką przyrodę, m.in. gatunki roślin i zwierząt Wolińskiego Parku Narodowego oraz uczą się o występującym tu wybrzeżu klifowym. Tylko w marcu i kwietniu w jednodniowych zajęciach udział wzięło ponad 900 uczniów. Projekt będzie realizowany do połowy grudnia, a do końca kwietnia szkoły mogły zapisywać się na zajęcia, które obędą się w II połowie roku.

W dniach 23 – 24 marca odbyły się także warsztaty dla osób zajmujących się prowadzeniem zespołów, nauką śpiewu oraz gry na instrumentach oraz dla realizatorów dźwięku. Podczas warsztatów z prowadzenia zespołów, realizowanych pod okiem Michała Kowalskiego – pianisty, aranżera i kompozytora, współpracującego m.in. z Orkiestrą Tomka Szymusia, Agnieszką Chylińska czy Mrozem, uczestnicy zdobywali wiedzę w zakresie wykonawstwa instrumentalnego oraz wokalnego w muzyce rozrywkowej oraz o rodzajach instrumentów, ich doborze i zastosowaniu. Warsztaty dla realizatorów dźwięku prowadzone były przez Macieja Cybulskiego – pianistę, aranżera i realizatora dźwięku, który z uczestnikami podzielił się wiedzą z podstaw rejestracji dźwięku i miksowania materiału muzycznego. W bezpłatnych zajęciach, realizowanych m.in. w profesjonalnym studio dźwięku zlokalizowanym w CWM Grodno, wzięło udział 40 osób.

Marzec to także czas pierwszych warsztatów kulinarnych dla uczniów, które poprowadził Mariusz Siwak, szef kuchni Park Hotel w Szczecinie, uczestnik szóstej edycji programu Top Chef. W warsztatach brali udział uczniowie z Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki w Świnoujściu oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim. Celem zajęć – prowadzonych w kuchni warsztatowej CWM w Grodnie – było pokazanie młodym adeptom sztuki kulinarnej, jak włączyć ryby i owoce morza do tradycyjnej, regionalnej kuchni. Warsztaty odbyły się w dniach 7-8 oraz 21-22 marca.

Natomiast w dniach 25-26 kwietnia uczniowie, pod okiem Celestyny Krajczyńskiej, trenerki zdrowia, autorki bloga kulinarnego www.cudacelestyny.pl, mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu stosowania zamienników cukru i mąki w pieczeniu oraz łatwych i szybkich sposobów na zdrowe słodkości.

– Zajęcia prowadzone w naszym Centrum cieszą się dużym zainteresowaniem. Staramy się, aby były one zróżnicowane, atrakcyjne i dostosowane do potrzeb naszych gości. Współpracujemy także z ekspertami i edukatorami, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą. Dzięki nim możemy zapewnić atrakcyjną formę zajęć, które podobają się zarówno dzieciom jak i dorosłym – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Wraz z początkiem wiosny w Centrum Współpracy Międzynarodowej rozpoczął się także projekt „TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich, nauczycieli i edukatorów oraz osób dorosłych i ma na celu przegląd miejscowych tradycji muzycznych oraz przywrócenie jej należnego miejsca w lokalnej kulturze, praktyce muzycznej i edukacji.

Organizator