Akcja ma na celu budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa oraz uwrażliwienie młodzieży na problemy drugiego człowieka. 27 kwietnia w godzinach od 9.30 do 12.00 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach organizuje rejestrację potencjalnych dawców komórek macierzystych prowadzoną przy współpracy DKMS.

W jaki sposób możesz zostać Dawcą?                                   

Dawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 55 lat, która waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, regularnie przyjmujące leki lub osoby, których sytuacja zdrowotna nie jest jasna, powinny skonsultować swoją rejestrację z pracownikiem DKMS.

Przyjdź do naszej szkoły i zarejestruj się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych! Dołącz do nas. Uratuj komuś życie! Termin: 27 kwietnia (czwartek) w godzinach 9:30-12:00 Liczymy na Państwa i Wasze Drodzy Uczniowie wsparcie w walce z nowotworami krwi. Razem możemy więcej! Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:

– przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego
– pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka
– wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi

Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL! Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3 – 4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi. PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!!!

 Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie akcji w szkole:

Julia Łastowska-Mietluk – pedagog szkolny
Grażyna Mikołajczyk – pielęgniarka szkolna