Zaslubiny z morzem (22)

V Rajd Zaślubin – Rajd historycznych pojazdów wojskowych szlakiem zaślubin Polski z morzem: Szczecin – Dziwnówek – Mrzeżyno – Kołobrzeg.

15 marca 1945 roku na plaży w Dziwnówku po wcześniejszych walkach o przełamanie Wału Pomorskiego pod Borujskiem i Wierzchowem, a następnie pod Kamieniem Pomorskim, Wapnem i Wrzosowem,żołnierze 2 Dywizji Piechoty im. Jana Henryka Dąbrowskiego dokonali symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Zaslubiny z morzem (15)

70 lat po tych wydarzeniach, ze Szczecina śladem poszczególnych oddziałów 1. Armii Wojska Polskiego, wyruszy konwój militarnych pojazdów. Uczestnicy w ten sposób chcą, już po raz piąty zwrócić uwagę na istotne fakty z kart historii Pomorza Zachodniego. Konwój wyruszy 15 marca ( niedziela) z Wałów Chrobrego i uda się do Dziwnówka, gdzie o godzinie 16.00, złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem:

Ku Czci Żołnierzy 5 „Kołobrzeskiego” Pułku Piechoty wchodzącego w skład 2 Dywizji Piechoty im. Jana Henryka Dąbrowskiego. Wszystkich mieszkańców oraz gości serdecznie zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

UM w Dziwnowie