Po raz szósty do Dziwnówka zawitał Rajd Zaślubin. Punktualnie o godzinie 14.00, przy pomniku poświęconym żołnierzom 5 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty (wchodzącego w skład 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego) rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed 71 lat.

Rajd_1

Dokładnie 15 marca 1945 roku żołnierze z pododdziałów w/w 5 pułku (a także 4-ego), przełamali niemieckie pozycje obronne i w wyniku wyprowadzonego z rejonu Wrzosowa natarcia, wkroczyli do Dziwnówka, wbijając się klinem w broniące wybrzeża ugrupowanie wojsk niemieckich. Należy przy tym pamiętać, iż walki prowadzone w tym rejonie nie należały do łatwych, a o ich intensywności (obok zaangażowanych środków) mogą świadczyć spore straty (w sile żywej i sprzęcie), które odnotowano po obu stronach frontu. Efektem zdobycia przez polskich żołnierzy Dziwnówka, było zamknięcie ostatniej drogi ewakuacji dla wycofujących się tzw. nadmorskim szlakiem, oddziałów niemieckich (od wschodu spychanych przez jednostki radzieckie).

Rajd_10

Kwiaty pod pomnikiem złożyli: burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak wraz z delegacją Rady Miasta, przedstawicielki Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1-go Batalionu Szturmowego, sołtys Dziwnówka.

Rajd_9

Bardzo ciekawym elementem uroczystości był także (obok uczestników rajdu i ich historycznych pojazdów) komentarz historyczny, który wygłosił p. Witold Brzozowski oraz p. Marian Klasik, wprowadzając zgromadzonych w sytuację taktyczną, jak miała miejsce w okresie walk o Dziwnówek.

Rajd_12

Ostatnim akcentem uroczystości był przejazd kolumny samochodów na plażę (w Dziwnówku) i symboliczne „Zaślubiny z morzem”. Po nocy spędzonej w Dziwnowie, jutro uczestnicy Rajdu wyruszają do Fortu Rogowo, zatrzymując się po drodze m.in. w Rewalu i Niechorzu.

Krzysztof Zawiliński
MOSiK Dziwnów