unnamed

12 października 2016 roku w Sali Teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach świętowano 70-lecie Szkoły Podstawowej, a później a tamtejszego Gimnazjum. Byli dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji, obsługi, emeryci, przyjaciele, absolwenci szkoły. Przybyły władze samorządowe Międzyzdrojów, powiatu kamieńskiego, księża proboszczowie, dyrektorzy instytucji współpracujących ze szkołą i wszyscy Ci, którym bliskie jest kształcenie pokoleń.

unnamed (1)

Ponieważ brakuje nauczycieli, Kuratorium Okręgu Szkolnego Szczecińskiego wydaje 17 grudnia 1945 roku „Odezwę do młodzieży Pomorza Zachodniego”, w której wzywa młodzież do wyboru tego zawodu, oferując w zamian kursy pedagogiczne dla osób w wieku od 18-30 lat, stypendium, zakwaterowanie w bursach, wyżywienie w stołówkach. W skutek zabiegów Kuratorium i poświęcenia małżeńskiej pary nauczycielskiej Państwa Czesławy Siwińskiej i Mieczysława Kiełczewskiego – 28 maja 1946 roku rozpoczyna swą działalność Szkoła Podstawowa nr 1 w Międzyzdrojach .

unnamed (2)

Państwo Kiełczewscy przybyli do Międzyzdrojów z Warszawy zaraz po wojnie. 12 października 2016 roku w Sali Teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach w jubileuszowym roku 70 lecia Szkoły Podstawowej, a później Gimnazjum uroczyście świętowaliśmy tę zacną rocznicę akcentując zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej. Pośród obecnie uczącej się młodzieży w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II zasiedli szacowni goście : byli dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji, obsługi, emeryci, przyjaciele, absolwenci szkoły. Przybyły władze samorządowe Międzyzdrojów, powiatu kamieńskiego, księża proboszczowie, dyrektorzy instytucji współpracujących ze szkołą i wszyscy Ci, którym bliskie jest kształcenie pokoleń.

unnamed (3)

Świętowanie zacnego Jubileuszu niosło wiele emocji: od powagi wprowadzenia sztandaru i uroczyście odśpiewanego Mazurka Dąbrowskiego, historycznej prezentacji, pięknie śpiewanych piosenek przez uczennice, filmowych wywiadów z absolwentami szkoły , poprzez  wspomnienie lekcji języka rosyjskiego w wykonaniu szkolnego kabaretu, wspomnienia byłej uczennicy, a od 15 lat dyrektorki gimnazjum, śpiewanej z wielkim szacunkiem przez całą salę „Barki”, scenki jak wyglądają współczesne wywiadówki po gratulacje, życzenia i urodzinowy tort!

W ciągu 70 lat :
– 2342 absolwentów opuściło  mury ośmioklasowej szkoły podstawowej
– 1035 absolwentów gimnazjum
– 150 nauczycieli pracowało w szkole podstawowej w  latach 1946-1999 ( 53 lata)
– 72 nauczycieli w gimnazjum w latach 1999-2016 (17 lat)

Przez 70 lat  szkoła miała : 14 kierowników i dyrektorów.

unnamed (4)

Jubileusz był również okazją do podsumowania i zaprezentowania ostatniej dekady pracy szkoły. Wspomniane było nadanie w 2006r. imienia Jana Pawła II , ufundowanie przez Rodziców Sztandaru dla Gimnazjum, organizacja wspólnie z profilaktyką Jesiennych Biegów Przełajowych ( już 19 edycji), organizowanie dla szkół województwa Festiwalu Ekologicznego we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim. Od pięciu lat organizowany  jest Festiwal Profilaktyczny. Prowadzona była wymiana szkolna z Serbią i Niemcami. Przyznawana była przez Konwent Byłych Burmistrzów Międzyzdrojów nagroda pieniężna  dla wybitnego absolwenta, fundowana nagroda dla najlepszego chemika.  Uczniowie z nauczycielką wiedzy o społeczeństwie  byli z wizytą w Brukseli. Gimnazjaliści w rywalizacji sportowej w powiecie zajmują corocznie miejsca na podium. Szkoła może pochwalić się dobrymi wynikami nauki widocznymi w egzaminach gimnazjalnych – od lat wyniki z historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych, matematyki i języka angielskiego są powyżej powiatu i województwa. Ważne jest, że nauka w  Jubilatce daje poczucie bezpieczeństwa uczniom , bo nauczyciele są wymagający, jak i ich poprzednicy w ciągu 70 lat.

unnamed (5)

O ogromnej pracy wykonanej przez 7 dekad  i jej wynikach świadczą puchary, zdjęcia, kroniki. A dla nauczycieli, pracowników obsługi, pracowników administracji,  osób będących na emeryturze, którzy zostawili w szkole część swojego życia najważniejsza informacja zwrotna,  to pamięć absolwentów i te dzień dobry powiedziane z uśmiechem!

unnamed (6)

Tamara Starachowska