aaaaa

Kiedy w Kamieniu Pomorskim ruszają pierwsze wypłaty z programu „500+”? – dopytują od dłuższego czasu nasi Czytelnicy. Zgodnie z przyjętą przez rząd ustawą, samorządy mają wypłacać świadczenie wychowawcze w wysokości 500zł np. na drugie i kolejne dziecko.

Wiem, że urzędy mają jeszcze czas, ale już prawie wszędzie ruszyły wypłaty a w Kamieniu nic. Pieniążki by się przydały bo trzeba kupić dzieciom lżejsze ubrania czy buty – mówi nasza Czytelniczka.

W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę w rodzinie (lub 1200 zł netto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) – również na pierwsze dziecko. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Małżeństwo, które w grupie do 18 lat ma jedno dziecko i jeżeli ma dochód powyżej 800 zł na osobę w rodzinie, to świadczenie zostaje utracone. Liczy się bowiem liczba dzieci do 18. roku życia. Program 500 plus nie przewiduje górnego progu dochodowego.

Dwa tygodnie temu wypłacono pierwsze tysiąc złotych. Wypłaty są w trakcie realizacji. W przyszłym tygodniu rusza większa pula wypłat – informuje Agnieszka Sakowicz, skarbnik gminy.

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek (trzeba go składać raz w roku). Można to zrobić przez internet za pomocą platformy emp@tia.mpips.gov.pl. lub osobiście w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej.