Dziś rozpocznie się przyjmowanie wniosków na nowy okres zasiłkowy dla rodzin, które korzystają z programu Rodzina 500 plus. Dokumenty musi złożyć każdy, kto nadal chce korzystać z finansowej pomocy państwa w wychowaniu dziecka. Co ważne, jeśli chcemy zachować ciągłość w wypłacie zasiłku, to z dokumentami powinniśmy się uporać jeszcze w sierpniu.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, nowy okres zasiłkowy będzie obowiązywać od 1 października danego roku do 30 września roku kolejnego. Ale nowe wnioski można składać już od 1 sierpnia. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze, okres był dłuższy – rozpoczął się 1 kwietnia 2016 r. i potrwa do 30 września 2017 r.

W związku z tym rodziny, które nadal chcą otrzymywać 500 zł wsparcia na dzieci, muszą pamiętać o złożeniu nowych wniosków. Obowiązek ten dotyczy także osób, które dopiero chcą dołączyć do programu. Nowe wnioski będzie można składać bezpośrednio w gminie, w której mieszkamy, listownie lub przez internet. Pierwsza opcja w praktyce oznacza wizytę w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej czy np. w centrum świadczeń. Pracownicy ośrodków społecznych na spory wzrost zainteresowania w pierwszych tygodniach sierpnia przygotowywali się już od kilku tygodni. Jeśli pośpieszymy się ze złożeniem wniosku i zrobimy to do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata pieniędzy za październik nastąpi do 31 października.

Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa i wypłata 500 plus za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada. W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień będzie miała miejsce nie później niż do 31 grudnia.

Resort rodziny przypomina, że gdy złożymy wniosek później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego. I tak: gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, będzie miała miejsce do dnia 31 stycznia następnego roku. Zaś gdy wniosek trafi do urzędników od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, nastąpi do ostatniego dnia lutego następnego roku.