IMGP6299

Uroczystość obchodów 224.rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła się od mszy św. w intencji Ojczyzny o godz. 12:00 w kościele p.w. Św. Piotra Apostoła. W asyście żołnierzy 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego uczestniczyły w niej delegacje międzyzdrojskiego samorządu, instytucji, stowarzyszeń, szkół i klubów sportowych. Mszę celebrował ksiądz proboszcz prałat dr Marian Wittlieb. O godz. 11.00 odbyła się także msza w intencji ojczyzny w kościele w Lubinie.

IMGP6312

Z okazji rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach zwołana została IX uroczysta sesja Rady Miejskiej. Sesja rozpoczęła się od wysłuchania hymnu państwowego. Tematyka związana z tematyką ustanowienia Konstytucji 3 Maja została przedstawiona w formie debaty, której przesłaniem było ukazanie różnych poglądów historiografii na temat stworzenia, uchwalenia i obalenia ustawy zasadniczej. W debacie wzięli udział historycy i radni Dorota Sielewicz i Mateusz Bobek. Bardzo ważnym punktem sesji było wręczenie tytułu ,,Zasłużony dla Międzyzdrojów”. O tytuł ten w imieniu Rady Miejskiej międzyzdrojskiego Gimnazjum wystąpiła Dyrektor Tamara Starachowska, pozytywnie zaopiniowała Honorowa Kapituła a Rada Miejska 23 kwietnia uchwaliła tytuły dla wskazanych osób. W tym roku tytuły otrzymały Panie: Barbara Michałowska i Teresa Purgal.

IMGP6316

Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Magda czytając Laudacje powiedział: ,,Obie Panie swoje życie poświeciły misji nauczyciela, misji wyrastającej z autentycznego powołania do tego zawodu. Wymaga ono szczególnych dyspozycji osobowych, gruntownego przygotowania do zawodu, ustawicznego pogłębiania swoich kompetencji oraz uprawy umysłu, woli i serca. Jest bowiem służbą drugiemu człowiekowi i z tej racji łączy się ze szczególną odpowiedzialnością”.

IMGP6337

Następnie zostały wręczone nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursie o samorządzie terytorialnym „Samorząd Terytorialny – wspólnota mieszkańców”. Kolejnym punktem sesji była prezentacja 25 lat Samorządu Terytorialnego Gminy Międzyzdroje, którą przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Magda. Podczas prezentacji przedstawiono krótkie filmy przedstawiające naszą gminę w latach 90-tych, inwestycje, które powstały w ciągu 25 lat samorządu międzyzdrojskiego, min.: molo, oczyszczalnia ścieków, drogi, odbywające się imprezy kulturalne i sportowe oraz przypomniano wyjątkowych gości, którzy odwiedzili Międzyzdroje: Ryszarda Kaczorowskiego ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie, wizytę Lecha Kaczyńskiego z małżonką, Ambasadora USA Lee Feinstein. Sesję zakończył występ chórów Canti Giocosi i Impresja pod dyrekcją Anny Sobierajskiej, przy akompaniamencie Inny Zholudevej.

Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
UM Międzyzdroje