_DSC0108

28 maja w wolińskim dworku odbyła się uroczystość 20-lecia działalności wolińskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Z tej okazji Zarząd Koła postanowił zaprosić wyjątkowe osoby, które swoim wsparciem i dobrym sercem przyczyniły się do prężnego rozwoju placówek podległych PSOUU w Wolinie.

_DSC0121

Uroczystość rozpoczęła się występem uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Przybiernowie w przedstawieniu pt. „Drewniana miska”, napisanym na podstawie sztuki dla Jana Pawła II przez Edmunda Morrisa. Następnie przywitano gości: przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, przedstawicieli władz kościelnych, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, lekarzy, przyjaciół i sponsorów, a także pracowników wolińskiego Koła, uczestników i ich rodziców.

_DSC0160

Po oficjalnym przywitaniu gości przedstawiono historię powstania i działalności wolińskiego Stowarzyszenia, do którego na chwilę obecną należą cztery placówki: Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Ostromicach pod kierownictwem pani Agnieszki Grudzińskiej, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Przybiernowie od kierownictwem pani Ireny Wnuk, Warsztat Terapii Zajęciowej w Wolinie pod kierownictwem pani Małgorzaty Warczygłowy oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Przybiernowie pod kierownictwem pani Moniki Żmudowskiej.

Następnie przemowę i podziękowania wygłosił Przewodniczący wolińskiego Koła PSOUU – pan Adam Jasiewicz, po czym wręczył – razem z panią Jolantą Janik, sekretarz Zarządu Głównego w Warszawie – specjalne odznaczenia – medale Fideliter et constanter (czyli wiernie i wytrwale) osobom, które wybitnie zasłużyły się w realizacji celów Stowarzyszenia. Odznaczono: Agnieszkę Grudzińską, Izydorę Kazierską, Bożenę Daniluk oraz Marka Deję. Składano podziękowania także pozostałym osobom, które wspomogły rozwój Stowarzyszenia.

20150528_120743_4

W dalszej części uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową i nadano Warsztatowi Terapii Zajęciowi w Wolinie, imię Jolanty Brodeckiej, z domu Andrzejewskiej, której zawdzięcza się początki wolińskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia i Dziennego Centrum Aktywności. Wyświetlono też film, dokumentujący trudy i sukcesy 20-letniej działalności PSOUU w Wolinie, po którym zaproszono gości na tort i poczęstunek.

Podniosłości uroczystości dodał niezwykły koncert Wojskowej Orkiestry ze Świnoujścia pod batutą kpt. mar. Grzegorza Rudnika. Imprezę prowadzili: Anna Wyszomirska i Marek Deja.

źródło
PSOUU Wolin