Teatr to magia… teatr to czary…. miejsce niezwykłe, aż nie do wiary! Tutaj królują sny i marzenia Świat szaro-bury w bajkę się zmienia Światła przygasły, w górę kurtyna! Podróż w nieznane się rozpoczyna! – Taką to właśnie podróż przeżyli Państwo na III już Festiwalu Twórczości Niepełnosprawnego Aktora, którego organizatorami był Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach oraz Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie.

W Festiwalu udział wzięli:
Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Ostromicach z przedstawieniami „Witaminowa moc” reżyserii Anny Winnickiej oraz „Morska opowieść” reżyserii Jeleny Arżanowej. Grupa Niepoprawni Artyści- bo o nich mowa, w swoich spektaklach zawiera wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia i dalekich podróży.

Następnie wystąpiły dzieci wraz z opiekunami z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Przybiernowie z przedstawieniami „Nasz drugi dom” i „W krainie wesołych krasnoludków” reżyserii Sylwii Jaworskiej.
„Nasz drugi dom” to wyjątkowa opowieść grupy „Szafir” – opowieść o miejscu, gdzie zawsze ktoś na nas czeka, o przyjaźni, o tym, jak dobrze czujemy się razem. Przedstawienie zdobyło I miejsce Grand Prix na Festiwalu Słońca w Gryficach. Podobne odczucia wywołuje spektakl o krasnoludkach – w tej krainie każdy czuje się bezpiecznie.

Po przedstawieniach pełnych radości i pozytywnej energii przyszedł czas na refleksje….
w przedstawieniu Teatru „My” „Wyjątkowa matka” w reżyserii Bożeny Daniluk byliśmy świadkami narodzin…narodzin w pełnym tego słowa znaczeniu. Na naszych oczach dokonuje się cud życia. Spektakl będący laureatem Międzynarodowego konkursu „Karawana Kultury” pozwala doświadczyć emocji związanych z macierzyństwem…także tym trudnym…tym innym…tym wyjątkowym…..
Na koniec wystąpili również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy
w Przybiernowie z przedstawieniem „Zawsze z Tobą chciałbym być” reżyserii Agaty Musioł. Spektakl pełen radości i pozytywnej energii rozbawił do łez :).

Oprócz aktorów statuetki otrzymali również nasi goście – nasi przyjaciele. Statuetka „Nasz Przyjaciel” jest symbolem naszej wdzięczności za bezinteresowność, życzliwość i pomoc, jaką ludzie potrafią ofiarować drugiemu człowiekowi.
To dzięki naszym przyjaciołom odbyła się ta wspaniała uroczystość, uroczystość która wpisała się wielką złota literą w historię Stowarzyszenia PSONI.
Wśród widzów byli również uczniowie Zachodniopomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie. Osoby, które w przyszłości będą pracować z osobami niepełnosprawnymi.
Takie spotkania utwierdzają w przekonaniu, że niepełnosprawnym dzieciom wystarczy tylko dać szansę i odrobinę wsparcia aby odkryć ich wielkie talenty!
Tak jak w spektaklu „Wyjątkowa matka” czasem czujemy się samotni, i odizolowani, tak dzisiejszy dzień był po to, aby pokazać, że nie jesteśmy sami. Nigdy. Mamy przyjaciół. Wielu Przyjaciół. Niech uśmiech naszych dzieci będzie dla Państwa największym podziękowaniem!

Organizatorzy