DSC09945

Podczas wczorajszej (28.10) sesji Rada Miejska w Kamieniu Pomorskim zdecydowała o zamiarze połączenia Kamieńskiego Domu Kultury oraz Biblioteki. – Uchwała ma charakter intencyjny i dotyczy zamiaru połączenia. Po jej podjęciu przekazujemy do Krajowej Rady Bibliotecznej w Warszawie oraz Książnicy Pomorskiej. Te dwie instytucje muszą wydać opinie, jeżeli będą one pozytywne możemy podjąć uchwałę o połączeniu tych instytucji. Okres oczekiwania trwa pół roku – tłumaczył zastępca burmistrza Leszek Szefliński.

Pierwotnie mówiło się o likwidacji KADEKu i utworzeniu Centrum, ostatecznie zdecydowano się jednak na połączenie Kamieńskiego Domu Kultury z Biblioteką. – Nie likwidujemy niczego tylko łączymy w całość. Pracownicy pozostaną pracownikami nowo powstałej instytucji. Nie będzie dwóch dyrektorów ani podwójnej obsługi księgowej – zapewniał Szefliński.

Oszczędności które powstaną w wyniku likwidacji stanowiska dyrektorskiego oraz wspólnej obsługi administracyjno-księgowej mają wynieść ok. 90 tys. złotych. – Dla porównania w tym roku przeprowadziliśmy na naprawy dróg 80 tys. złotych. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby te środki zostały spożytkowane przez nową jednostkę i wydatkowane na kulturę – stwierdził zastępca burmistrza – Po ostatnich działaniach Biblioteki widać duże zainteresowanie nie tylko mieszkańców ale i gości uczęszczających na liczne spotkania. Kiedy będzie to w jednym systemie połączonym, będzie to z większą korzyścią. Na dobrą sprawę oprócz samego połączenia ta struktura nie ulega zmianie.

Jest tu na sali kilka osób, które były za powstaniem Kamieńskiego Domu Kultury. Proszę mi wierzyć, nie chcemy niszczyć czegoś, o powstanie czego zabiegaliśmy – zapewniał Kuryłło, podkreślając, że wszystkie funkcje Kamieńskiego Domu Kultury zostaną zachowane i przejęte przez planowane Centrum.

Za zamiarem połączenia Kamieńskiego Domu Kultury i Biblioteki głosowało 10 radnych. Cztery osoby były przeciw.