Srednie_ceny_lekow_spadly_5884368

Resort zdrowia opublikował w piątek nową listę leków refundowanych. Załącznikiem do listy leków refundowanych jest wykaz bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia, w którym jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych – są to przede wszystkim medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Będzie mogło skorzystać z nich ok. 3 mln seniorów. Resort zdrowia szacuje, że leki umieszczone w tym wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz poinformował, że pacjent otrzyma bezpłatnie lek, jeśli lekarz umieści na recepcie literę „S”.

Recepta powinna być wystawiona tak jak dotychczas, z wpisaniem dotychczasowych poziomów odpłatności: ryczałt, 30 procent lub 50 procent, ale dodatkowo powinna być wstawiona litera „S” – tłumaczy.

Wiceminister podkreślił, że w aptece recepta nie może być uzupełniona o literę „S”. Farmaceuta nie ma uprawnień do wpisania tej litery, nawet jeśli pacjent pokaże dowód osobisty i udowodni, że bezpłatne leki należą mu się, gdyż ma skończone 75 lat.

Bezpłatne leki dla seniorów będą mogli przepisywać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarki z odpowiednimi uprawnieniami.