finał3

W ramach współpracy między miastami partnerskimi Dziwnów – Sosnowiec, piętnastoosobowa grupa młodzieży gimnazjalnej z Dziwnowa pojechała poznawać Sosnowiec. Wyjazd odbył się w dniach 28 luty – 5 marca. Młodzież została wybrana zgodnie z regulaminem obowiązującym w obu miastach.

Wyjazd trwał 7 dni i w każdym szczególe został zaplanowany przez władze Sosnowca. Nie da sie wyrazić słowami jak był to wyjątkowy i udany wyjazd, ale spróbujemy, chociaż w części oddać atmosferę, jaka nam towarzyszyła i opisać wszystkie dni. W poniedziałek 29 lutego zostaliśmy zaproszeni do „Teatru Zagłębia” na warsztaty. Nikt z nas nie przypuszczał, że z gruntu nudne warsztaty mogą przerodzić się w wielką przygodę i wzbudzić takie emocje. Zwiedziliśmy wszystkie pomieszczenia teatru, scenę, garderoby, zaplecze techniczne oraz przepastne magazyny wypełnione po brzegi rekwizytami.

g

Naszym przewodnikiem był aktor Teatru Zagłębia, człowiek o wielu talentach i ogromnej miłości do swojej pracy. Chyba po raz pierwszy nie chcieliśmy wychodzić z teatru. Tego dnia na uroczystej sesji Młodzieżowej Rady miasta zostaliśmy przywitani przez Prezydent Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. Jakby emocji było mało tego dnia po kolacji w kinie Helios obejrzeliśmy „Planetę Singli.” Kolejny dzień to upragnione spotkanie z przyjaciółmi z Sosnowca. Poznaliśmy się w Dziwnowie podczas ich pobytu u nas, w czerwcu 2015 roku i nie mogliśmy się już doczekać spotkania. Po euforii i uściskach nadszedł czas na sportowa rywalizację. Naszym celem było, bowiem odzyskanie pucharu, który w czerwcu gimnazjaliści z Sosnowca zabrali ze sobą. Puchar przechodni musiał teraz wrócić do Dziwnowa. Taki był nasz cel.

ar

Sportowe konkurencje wygraliśmy bez większego wysiłku. Po obiedzie zaplanowano nam tajemniczo brzmiącą atrakcję POZIOM 450, jak się okazało była to naprawdę wyjątkowa ścianka wspinaczkowa. Ponad 1300m2 powierzchni wspinaczkowych, maksymalna wysokość 14m, 50 stanowisk, ponad 120 dróg wspinaczkowych, zbudowana z dbałością o każdy detal. Bulderownia to ok 300 m2, wyposażona dodatkowo w ścianę systemową moona, campus z 3 rzędami listew, kołkownicę, zestaw chwytotablic, a na ziemi mięciutki materac, który ratował wszystkie niedoskonałe przechwyty. Ciekawostką jest to, że ścianka znajduje się na terenie byłej kopalni Sosnowiec, i zbudowana została wokół szybu kopalnianego. Kolejne dni to basen i wspaniały aerobik w świeżo otwartym „Klimontowskim Centrum Rozrywki Rodzinnej”. Rywalizacja sięgnęła zenitu w centrum „LASER HOUSE „, czyli elektroniczny paintball, każdy z nas wyposażony został w kamizelką połączoną z bronią. Zarówno w broni jak i kamizelce umieszczone są czujniki, które reagują na strzały przeciwnika.

o

W trakcie gry wszystko świeci oraz wydaje dźwięki i komunikaty głosowe stosowne do aktualnej czynności. Każdy z trafionych graczy zostaje o tym poinformowany specjalnym komunikatem dźwiękowym „You are hit”, następnie pozostaje nieaktywny przez kilka sekund. Zabawa przednia, bezpieczna i bardzo emocjonująca!!! To był kolejny wyjątkowy dzień!!! W czwartek, 3 marca, pojechaliśmy do KOPALNI GUIDO, w zupełnych ciemnościach tylko z latarkami, czuliśmy sie jak prawdziwi górnicy, a wszystko 355 metrów pod ziemią. Niektórzy wywieźli na powierzchnie całkiem pokaźne ilości węgla:) Tego dnia po kolacji jeszcze raz poszliśmy do kina. W piątek, z panem przewodnikiem spacerowaliśmy po Sosnowcu, aby ostatecznie dotrzeć do Urzędu Miejskiego i odebrać upragniony puchar z rąk Prezydenta Sosnowca. Podczas uroczystego zakończenia spotkaliśmy delegację władz Dziwnowa z Panem Burmistrzem i Przewodniczącym Rady na czele. To był wyjątkowy czas, szkoda, że już minął. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o nas i zapewnili nam tyle atrakcji, już zazdrościmy tym, którzy pojadą do Sosnowca za rok!!! Dziękujemy Gimnazjaliści z Dziwnowa!

Magdalena Balkowska
MOSiK Dziwnów